Řetězy

... pište sem dotazy, které svým zaměřením nehodí do vedlejších témat nebo jsou společné pro všechny modely

Moderátor: Tom

Pravidla fóra
Jelikož je tato část bez nutnosti registrace, tak prosím všechny, kdo registrovaní nejsou, ať své příspěvky podepisují. Bude v tom trochu lepší přehled, kdo co napsal. Díky! :wink:
Stálým hostům našeho fóra nabízíme možnost registrace jako Návštěvníci.

Aby se zde neobjevovala tétama se stejnými dotazy a zachovávala se co největší přehlednost, doporučuji před založením nového tématu projít všechny ostatní témata nebo použít funkci "Hledat" a Vaše dotazy směřovat co nejvíce do již stávajícíh témat. Nové téma zakládejte pouze v případě, že se Váš dotaz nehodí do žádného ze stávajících.
radek
fórový prudič
Příspěvky: 271
Registrován: 03 bře 2007, 23:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Řetězy

Nový příspěvek od radek »

máte na zimu řetězy? Nebo je to zbytečné. Jestli ano tak jedny, či dvoje, jestli jedny na kterou nápravu.
Jezdil jsem po čerstvém sněholedu a chovalo se to velmi pěkně i bez řetězů.
Uživatelský avatar
Michal - Semiš Breznický
vydra
Příspěvky: 463
Registrován: 19 úno 2007, 10:13
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Michal - Semiš Breznický »

Minulou zimu, tehdy když byl tři dny sníh, jsem jezdil a potkal jsem kopec. Pod sněhem byla silná vrstva ledu. Tehdy jsem si uvědomil, že i Wrangler má své limity. I kdyby byl Wrangiš 8x8, dopadl by výjezd stejně. Ani jsem si neškrtl. Věřím ale, že kdyby mezi pneu a ledem bylo trochu železa (hřeby nebo možná řetězy), snad by jsem se dostal dál. Také jsem slyšel, že se dají řetězy s úspěchem použít při jízdě v blátě? Řetěz bude asi jedna z možností, jak vylepšit skvělé schopnosti našich mazlíků. Otázkou je: o kolik zlepšit, za kolik, a dá-li se řetěz použít celosezóně.

Vy zkušení offroad kolegové, co vy na to?
Uživatelský avatar
Michal - Semiš Breznický
vydra
Příspěvky: 463
Registrován: 19 úno 2007, 10:13
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Michal - Semiš Breznický »

Tak tady je vše co jsem našel pro 31X10.5 R15

http://www.sukorady.cz/pro/1441
http://www.sukorady.cz/pro/1448
http://www.sukorady.cz/pro/1484

Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v kategorii "lehké nákladní vozy a autobusy" :lol: , odpovídají tomu i ceny.
radek
fórový prudič
Příspěvky: 271
Registrován: 03 bře 2007, 23:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od radek »

Uživatelský avatar
Jirka
hodně velkej kecal
Příspěvky: 1000
Registrován: 15 pro 2006, 17:42
Bydliště: Praha - západ
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Jirka »

No, pánové, trošku se směju - teorie je krásná věc, ale zajímalo by mne, zda již někdo z vás někdy řetězy nasazoval - na jakékoli auto??? Já asi dvakrát - na normální osobák. a když to bylo podruhé, zařekl jsem se, že slovo "řetězy" už nechci nikdy v životě slyšet, natož je pak vůbec vzít do ruky. O montáži na auto nemluvě :lol:

Víceméně se dá říct, že to bylo jedním z důvodu pro koupi mého prvního Cherokeeze. Dost jsem si pak na horách užíval, když se všichni pod výjezdem k horským chalupám mořili ve sněhu či blátě na okraji silnice postříkaní od okolojedoucích aut s nasazováním řetězů a já jen s úsměvem se 4x4 - A samozřejmě perfektníma gumama! - projel okolo směrem do kopce..... :up:
Uživatelský avatar
Tom
hodně velkej kecal
Příspěvky: 843
Registrován: 27 led 2007, 12:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Tom »

Souhlas s Robinem. Než řetězy do sněhu jsou lepší pořádný gumy (tedy pokud je vozítko4x4), na ujetym sněhu zimní guma krásně drží a pokud vlítneš do hlubokýho tak řetězy fungujou jak lopaty a auták je za chvíli na břiše, kola se točej řetěz neřetěz... Neco jinýho je to s blátem a podmáčenejma travnatejma loukama. Tam řetěz vítězí naplno, auto jede kopec nekopec a perfektně drží stopu! Pokud bys dával řetězy jen na jednu nápravu (tedy u 4x4) je lepší je dát na přední. Auto je ovladatelnější a lépe drží zvolenou stopu. Nejlepší řetězy na trhu jsou od PEVAGu, tedy alespoň z těch co znam.
Uživatelský avatar
Michal - Semiš Breznický
vydra
Příspěvky: 463
Registrován: 19 úno 2007, 10:13
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Michal - Semiš Breznický »

Díky Tome. Tak nějak jsem si představoval "odpověď mazáka".
Co Ty na situaci, kterou jsem v začátku popisoval - sníh a pod ním led. Tam by řetízek jistě odvedl kus práce, ne?
Uživatelský avatar
Tom
hodně velkej kecal
Příspěvky: 843
Registrován: 27 led 2007, 12:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Tom »

Na led platí jen a pouze pneu s hřebíkama. Ani ten řetěz by neodvedl požadovanou práci protože do ledu se nezakousne, narozdíl od těch hřebíků. Sice máš Lelku hezkou představu že slike bude mít větší styčnou plochu a tím i větší přilnavost, ale hladká pneumatika na ledě moc práce neodvede. Nejlepší povolené řešení je zimní velmi bohatě lamelovaná guma z extrémě měkké směsi, ta bude držet na dané možnosti jak přikovaná. Ale za tepla nebo na asfaltu bude hodně rychle mizet před očima (při běžném provozu se rychle sjíždí). A to je vlastně onen zásadní rozdíl mezi letní a zimní gumou(které se pak ještě dál dělí dle použití), letní guma je z tvrdé směsi za účelem co největšího kilometrového průběhu a lamel je poskromnu (jen odvádí vodu za deště) naopak zimní gumy jsou z měkké směsy s mnoha lamelkami které v praxi fungujou jako drápky, ale čím více lamel (větší přilnavost na ledě) tím kratší kilometrový průběh (rychle se sjížděj). Zimní gumy maj i časovou životnost (dva roky) protože guma vlivem mrazů, tepla a UV stárne (tvrdne) a tim pádem ztrácí ony původní měkké vlastnosti. No a ty naše MT AT pneu jsou tak někde mezi tim - žádnej zázrak v létě ale taky žádná zásadní zrada v zimě.
Uživatelský avatar
Michal - Semiš Breznický
vydra
Příspěvky: 463
Registrován: 19 úno 2007, 10:13
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Sněhové řetězy - kam s ním?

Nový příspěvek od Michal - Semiš Breznický »

Přišla zima a ani Wraník nevyjede všechno, obzvlášť pak na MT čkách :wink: .
Coby vlastník pouze jednoho páru sněhovo-baheních :lol: řetězů přemýšlím, dát-li je na předek nebo na zadek?
Co na to "odborná veřejnost"?
Sem
Uživatelský avatar
Tom
hodně velkej kecal
Příspěvky: 843
Registrován: 27 led 2007, 12:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněhové řetězy - kam s ním?

Nový příspěvek od Tom »

to je jednoduché, vždy patří na tu nápravu, která je trvale poháněná. V tvém případě je to zadek. Pokud je budeš chtít dát na předek (ve výjezdech lépe zatáčí), v případě pevného připojení přední nápravy můžeš. Ale nesmíš ji vyřadit...
Uživatelský avatar
Michal - Semiš Breznický
vydra
Příspěvky: 463
Registrován: 19 úno 2007, 10:13
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněhové řetězy - kam s ním?

Nový příspěvek od Michal - Semiš Breznický »

Díky Tome za názor. Když jsem psal ten první dotaz, nevyjádřil jsem se úplně přesně. Myslel jsem kam s řetězy při použití 4x4.
Jasné - na předek při výjezdech. Auto je "vytahováno", lépe zatáčí.
A co sjezdy? V tom případě pak spíš asi na zadek ne? Aby se auto nestáčelo zadkem dopředu.
Vím, nejlépe na všechny čtyři kola... :wink:
Uživatelský avatar
Jirka
hodně velkej kecal
Příspěvky: 1000
Registrován: 15 pro 2006, 17:42
Bydliště: Praha - západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněhové řetězy - kam s ním?

Nový příspěvek od Jirka »

Semiši, nevím jestli neřešíš zbytečnost - nechci rejpat, ale jedna otázka - zkusil jsi si vůbec někdy sněhové řetězy na kolo nasadit? Třeba i jen na osobák? Já byl jednou nucen to udělat a to bylo to rozhodnutí, že sněhový řetěz už nikdy nechci mít v ruce a že místo řetězů kupuju Jeepa! A měsíc po tomhle zážitku v hlubokém sněhu na horách, při nasazování řetězů na zapadlou Felicii, jsem si koupil mého prvního Jeepa Cherokee! :lol:
Uživatelský avatar
Tom
hodně velkej kecal
Příspěvky: 843
Registrován: 27 led 2007, 12:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněhové řetězy - kam s ním?

Nový příspěvek od Tom »

moc to řešíš... kdybys měl poháněnou jednu nápravu, neměl bys na výběr. I proto máš dávat řetězy na tu nápravu, která je trvale poháněná (páč znáš normální chování auta), ale když dáš jen na předek, tak se jízdní vlastnosti tuze změněj (někdy k lepšímu, jindy k ...) a budeš mít hoňky.
Uživatelský avatar
Michal - Semiš Breznický
vydra
Příspěvky: 463
Registrován: 19 úno 2007, 10:13
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněhové řetězy - kam s ním?

Nový příspěvek od Michal - Semiš Breznický »

To Jirka: Jirko - nasazoval :cool: . A byl jsem vděcný, že jsem si je tehdy na ten pobyt v rakouských Alpách přibalil do kufru. Každé ráno bylo o 40 cm nového sněhu více a "s řetězem" nebo "bez něho" je bylo jako "nebe" a "dudy" :wink: A mé pocity z Jeepa 4x4 MTčka? Na mnohých površích (led, uježděný-zledovatělý sníh) se cítím o mnoho bezpečněji v osobáku s předním náhonem, obutým do dobrých zimních pneumatik.
To Tom: Máš pravdu Tome, asi tedy lépe na zadek. Stejně si jednou dám tu práci a "získám praktické zkušennosti". No a pak si koupím druhý pár řetězů a udělám z Wraníka rolbu :up: :cheche:
Uživatelský avatar
Tom
hodně velkej kecal
Příspěvky: 843
Registrován: 27 led 2007, 12:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněhové řetězy - kam s ním?

Nový příspěvek od Tom »

rolbu NÉ, jan Lakatoše :cheche:
Odpovědět

Zpět na „Obecné dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host