CB do JK

... pište sem vše, na co se chcete zeptat a co Vás zajímá ohledně úprav a oprav Wranglerů JK

Moderátor: Tom

Pravidla fóra
Jelikož je tato část bez nutnosti registrace, tak prosím všechny, kdo registrovaní nejsou, ať své příspěvky podepisují. Bude v tom trochu lepší přehled, kdo co napsal. Díky! :wink:
Stálým hostům našeho fóra nabízíme možnost registrace jako Návštěvníci.

Aby se zde neobjevovala tétama se stejnými dotazy a zachovávala se co největší přehlednost, doporučuji před založením nového tématu projít všechny ostatní témata nebo použít funkci "Hledat" a Vaše dotazy směřovat co nejvíce do již stávajícíh témat. Nové téma zakládejte pouze v případě, že se Váš dotaz nehodí do žádného ze stávajících.
Uživatelský avatar
cihlík
Marek
Příspěvky: 333
Registrován: 18 pro 2008, 21:16
Bydliště: Paseky:) - Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

CB do JK

Nový příspěvek od cihlík »

....ogaři tak nějak se častěji zabývám myšlenkou pořízení vysílačky do wraníka a ještě jsem si říkal že mrknu v Plzni jak to máte v JK pořešené......no ale nějakými náhlými posuny v časoprostoru během víkendu :lol: byl najednou konec srazu, já zůstal na náměstí v Plzni sám (teda né tak uplně sám - myslel jsem s autem :lol:) a vzpomněl jsem si na to, co jsem vlastně chtěl, až na zpáteční cestě domů :bit: ...bylo pozdě volat pak májového večera Hynku, Viléme, Jarmilo :lol: ....vlastně Jirko, Meetťáku, Stando kam jste tu kysňu chlapi kurňa nacpali !!!!???? :cheche: ....máte někdo nějaké ilustrační foto k inspiraci?...byl bych Vám moc vděčný :up:

Taky jsem mrknul do států že bych si pořídil CB na ebayi, ale jak jsem si později četl kdesi na českém webu, správná instalace a seřízení není zas taková prdel jako u třeba u autorádia a člověk, když není zrovna radioamatér, tak by s tím mohl mít problémy :confused: .....můžete si pořídit sice v zahraničí super vysílačku ale bez správné instalace a odpovídající antény bude fungovat jen jako ten nejlevnější šunt v hračkářství :down:

Proto jsem si říkal, že bych si nakonec pořídil CB u nějaké renomované firmy u nás společně s anténou, kterou uznají pro to vhodnou....jak jsem také zjistil, na každé auto a umístění se hodí jiná :eek: :rolleyes:...a nechal bych si to vše odborně zabudovat, seřídit a naladit tak, aby mě pak nečekalo nemilé překvapení :confused: ....akorát čert se vyzná v těch nabídkách na netu, která firma s tím jen obchoduje a hraje si na odborníky a která tomu fakt rozumí :rolleyes: ...nechtěl bych pak aby na mě čučely někde z pod dekla odkrytované kably, což jsem už taky viděl :bit: :eek: ....máte někdo nějaký tip, kde by mi to nezmršili?...a taky nějaký ten tip na CB?....osobně jsem uvažoval o PRESIDENT HARRY III ASC, co si o tom myslíte?...díky moc za odpovědi, fotky, rady a tipy předem :up:
Uživatelský avatar
Krtek
hodně velkej kecal
Příspěvky: 146
Registrován: 21 úno 2009, 15:46
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od Krtek »

Protože se prodejem CB mimo jiné zabývám, cítím se kompetentní ti poradit. (Krtek radí rád).
Please, NO CB´s from ebay!
Jinak CB je jednoduché zařízení a jako takové je nenáročné na montáž nebo obsluhu. Prosímtě je úplně jednou jakou značku si pořídíš. Kup klidně to nejlevnější, jen ať je to proboha funglovka. Vzhledem k ceně auta je to zanedbatelná položka. Dokonce ti doporučím i výběr podle rozměrů tak aby ti to sedělo do přístrojovky nebo kam to budeš chtít. Pořiď si nové CB a novou CB anténu s originálním kabelem. Pokud ti nebude vyhovovat standardní délka, nech si jej u prodejce udělat namíru. Idální stav je když je CB anténa umístěna na 1m čtverečním kovu, který funguje jako protiváha. Což se ti na Wrangleru asi nepodaří. CB bude fungovat vždy, jen nebude mít třeba maximální dosah. Co se týká nějakého naladění antény. Já osobně tvrdím že to má nepatrný vliv a když tak opět jen na ten dosah. Nicméně pokud opravdu budeš chtít ladit, komukoliv z JWC kdo přijede k nám do Uherského Hradiště to naladíme zdarma. Případně můžu vzít ten měřák na nějaký sraz. Co se týká umístění, doporučuji ti www.jeepforum.com nebo www.wranglerforum.com kde najdeš na fotkách spoustu inspirace :up:
Uživatelský avatar
cihlík
Marek
Příspěvky: 333
Registrován: 18 pro 2008, 21:16
Bydliště: Paseky:) - Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od cihlík »

Díky Krtku za radu, kdybys mi helpnul s montáží, nebo aspoň přeměřil jak to vše funguje a kdyžtak poladil, budu rád :up: ....klidně pak za tebou i přijedu, když už jsme z toho jednoho kraje :lol: ...ješte mrknu na net na CB na dostupný tvar a velikosti u nás, myslel jsem že se liší výrazně kvalitou příjmu a tak, proto jsem se ptal zkušenějších :up: ....no ale v JK mi příjde že moc míst na montáž není :confused: ....napadlo mě jenom umístit to nad zpětné zrcátko, chytit to nějak k tomu kovovému očku co tam je, anebo někde uchytit k té rampě nad hlavami mezi předními sedadly...do přístrojovky to myslím nikde nedostanu:(....anebo jestli jo, rád si nechám poradit ještě od těch co CB už do JK montovali :up: .... jinak s tím metrem čtverečním plechu na wraníkovi si děláš prdel ne? :cheche: ....to bych tak mohl mít anténu možná tak na haupně anebo zespod :lol:
Uživatelský avatar
Standa
hodně velkej kecal
Příspěvky: 837
Registrován: 15 pro 2006, 16:24
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od Standa »

Kup ručku. Alan 42 multi. Krásnej malej držáček se dělá dokonce do Wranglera originál na středovej panel a máš vyřešeno. Ručku napájíš z cigareťáku a jen napojíš na stacionární anténu. Kabel od antény mám strčenej ve vyklápěcí schránce u spolujezdce. Nikde nic nepřekáží, netrčí apod. Škoda že ses nepodíval v Plzni.
Alan 42 je asi z ruček nejlepší - cena cca. 4000kč
Uživatelský avatar
cihlík
Marek
Příspěvky: 333
Registrován: 18 pro 2008, 21:16
Bydliště: Paseky:) - Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od cihlík »

Díky Stando :up: , úplně stejný tip mi přišel od Marka (pražáka) zprávou....tak asi do toho alana půjdu....nemáš náhodou Stando to napojení antény a držák někde vyfocený?....případně nevíš kde ten origo držák do wranglera seženu?....na stránkách kde jsem byl, měli jen externí mikrofon a repro :frown:.....jo a kde máš upevněnou anténu?....ikdyž to už možná najdu na fotkách toho tvého krasavce :wink:
Uživatelský avatar
Jirka
hodně velkej kecal
Příspěvky: 1000
Registrován: 15 pro 2006, 17:42
Bydliště: Praha - západ
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od Jirka »

Zdar Cihlíku, škoda že sis nevzpomněl v Plzni - zase máš průser! :cheche: Já ji umístil přesně jak sis jednou tipnul - mám ji nad hlavou. Na tu středovou rampu jsem udělal plech tvaru T, očalouněnej, kterej je přišroubovanej do těch míst, kde se uchytává hardtop, na dva šrouby. A to T dopředu si pak můžeš udělat jak chceš velký a dát na něj třeba daleko víc věcí, než jen CB. Kabely jdou krásně pod tím čalouněním, takže je nikde nevidíš. Elektro dopředu pod plastem na boku kastle - stejně jsou tam už svazky a anténa dozadu. Pro anténu je perfektní místo vzady vedle levýho světla. Když ho sundáš /2 šrouby/, dostaneš se rukou zezadu přesně na přišroubování základny antény a tím ji máš "přikostřenou" k "plechový základně", jak ti píše Krtek. Průchodem s ostatní kabeláží se dostaneš do kabiny a vedle ostatních kabelů až k pásu a tudy pak nahoru na rampu.

Trošku bych tě varoval před těma ručkama - kluci si to neuvědomujou, ale je fakt, že kdokoli má ručku, je to poznat - není moc dobře rozumět a dosah taky malej - v tý velký koloně jsem třeba na konci Standu skoro neslyšel, jen když byla rovina. Jak zahnul za zatáčku, tak už ne. Ani Henryho s ručkou není občas moc slyšet, nebo je to nezřetelné. Pro pár aut je ručka asi v pohodě, ale pro takovouhle kolonu podle mne, moc vhodná není.
A to raději pomlčím o Tomově zimním ladění ručky v Dobřichovicích :cheche: :cheche:

Během pár dnů ti sem hodím pár fotek, ale nebudou moc kvalitní - je to uvnitř auta v malém prostoru a je lepší to vidět.
Uživatelský avatar
cihlík
Marek
Příspěvky: 333
Registrován: 18 pro 2008, 21:16
Bydliště: Paseky:) - Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od cihlík »

Zdar Jirko no já si už pomalu na ty své průsery u tebe začínam zvykat :lol: ....tož to jsi mě zase zvyklal :confused: ....počkej to myslíš že ikdyž tu ručku budu mít napojenou na tu externí anténu tak se ze začátku na konec kolony, takové co byla v Plzni, nedovolám :rolleyes: :confused: ?......budu rád když mi tu hodíš pár foto zapojení té antény vzadu na tu kastli.... :wink:

.....jo a když už jsme u toho ve vysílačkách už mám guláš dobrý, teď ještě vymyslet nějakou tu anténu :lol: ...možu se zeptat co tam máte vy všici a podle čeho vybírat? DÍKY všem!!!! :up:
Uživatelský avatar
Standa
hodně velkej kecal
Příspěvky: 837
Registrován: 15 pro 2006, 16:24
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od Standa »

No nevím.
Nechci se hádat, ale ručka je ideální a elegantní řešení.
Vysílací výkon je myslím úplně stejnej jako u stacionární vysílačky a bývá okolo 4W. Problém s dosahem vysílaček obecně u Wranglera není způsobenej vysílacím výkonem vysílačky, ale špatným umístěním antén, a to kdekoliv.
Anténa by vůbec neměla procházet okolo kovových předmětů a tak jak psal Krtek, v ideálním případě by měla být umístěná na střeše auta (protiváha). Pokud tahle protiváha není, není dobrej ani vyzářenej výkon.
Trochu také záleží na naladění antény, ale to umístění a protiváha je nejdůležitější z hlediska vyzářenýho výkonu, tedy dosahu. Podívejte se na své stacionáry, kolik mají výkonu. Ručky pokud si dobře vzpomínám mají cca. 4W. Navíc tehla přípustná norma vysílacího výkonu je tuším ze zákona závazná pro všechna vysílačky.
Tož tak.
Henry je na tohle odborník a jak ho znám určitě by si nedal do auta něco špatnýho. Top že mě bylo špatně slyšet, bylo dáno myslím hlavně tím, že jsem jel v otevřeným autě a ne ručkou. :wink:
Uživatelský avatar
Krtek
hodně velkej kecal
Příspěvky: 146
Registrován: 21 úno 2009, 15:46
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od Krtek »

Tak tady máme zřejmě se Standou rozdílný názor. Já sice moc ručky nepodporuji ale je to taky řešení, navíc může být situace že opustíš vozidlo a ručku můžeš vzít sebou. Souhlasím se Standou, z ruček je nejlepší volba ten ALAN 42 multi. Osobně ale doporučuji zabudovanou stanici s externí anténou umístěnou na kovových prvcích karoserie nebo rámu.
Jak píšou kluci všechny CB co se tu prodávají musí mít stejný max. vyzářený výkon, takže tam chybu neuděláš s žádným modelem. Kanály využiješ tak max náš JWC (4) nebo si můžeš pokecat s kamiony a nebo nouzový kanál. Na kravinky typu scaner atd. se klidně vykašli. Nevyužiješ je. Já upřednostňuji 3 značky: ALAN, ALLAMAT a PRESIDENT. Střešní montáž máš třeba tady: http://project-jk.com/jeep-jk-write-ups ... odel-1001z a nebo hodně je taky na http://www.jk-forum.com nebo http://www.jkowners.com :up:
Naposledy upravil(a) Krtek dne 06 kvě 2010, 18:34, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Jirka
hodně velkej kecal
Příspěvky: 1000
Registrován: 15 pro 2006, 17:42
Bydliště: Praha - západ
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od Jirka »

Tomuhle moc nerozumím, vycházím jenom z praxe.....Že jedeš v otevřeným autě znamená, že je ve vysilačce šum - v tom problém není, spíš že prostě není slyšet vůbec a nebo jakoby strašně z dálky, hodně utlumeně,.... A tohle jsem alespoň já z mé vysilačky, slyšel vždycky u všech, o kom vím, že ručku mají. Ale asi je to buď na vyzkoušení a nebo na zkušenostech.
Ale třeba Toma Hlaváče jsem slyšel vždycky výborně - tak buď má ručku lepší, nebo jinou, nebo nevím....

Nicméně - myslím že zabudovaná vysilačka je super, pokud je kam ji rozumně dát, a působí trochu i jako dekorace, která prostě do off roada patří. Ale je to jen můj názor - každej má samozřejmě jinej a vidí to jinak. :wink:

Anténu - všichni mi vždycky říkali, že klasické TURBO je "nejlepší". Já ho měl na třech autech a vždycky super. Taky mi říkali že není ani nutné ho nějak složitě ladit a je fakt, že mi vždycky fungovalo perfektně a ani po naladění jsem nějakej rozdíl necítil. Možná pak na větší vzdálenosti že rozdíl bude....

Jinak ta montáž na ten plast na JK je dost tragická - to je takovej měkej plastík, nad tím oknem /viz to foto od Krtka/ a na tom se to musí strašlivě třást..... To nad tou hlavou je podle mne perfektní.
A funkce? Nooooo, při koupi jsem tam naladil kanál 4 a od té doby jsem na to nesáhl.... :lol:
Uživatelský avatar
Standa
hodně velkej kecal
Příspěvky: 837
Registrován: 15 pro 2006, 16:24
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od Standa »

Tak tady máme zřejmě se Standou rozdílný názor. CB anténa je ideálná na plechové střeše nebo kapotě. Když montujeme CB anténu na kamion kde jsou nástavby z plastu, tak je musíme podlepovat alobalem. No udělej si názor sám.

Tomu nerozumím, pokud dobře čtu psal jsem to samý ne :question: :wink:
Právě, že u Wranglera ta střecha schází, proto nemáš požadovanou protiváhu. Umístění které volíme je asi to nejlepší co lze, ale rozhodně není pro umístění antény ideální.
Uživatelský avatar
Krtek
hodně velkej kecal
Příspěvky: 146
Registrován: 21 úno 2009, 15:46
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od Krtek »

Omlouvám se Standovi. Rozdílný názor máme na použití ručky a zabudované stanice. Příspěvek opravuji, když jsem si to po sobě přečetl tak to opravdu vyznělo jinak než jsem zamýšlel.
Uživatelský avatar
Standa
hodně velkej kecal
Příspěvky: 837
Registrován: 15 pro 2006, 16:24
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od Standa »

OK, není zač se omlouvat, jen aby jsme v tom neudělali neznalým chlívek :lol: :up:
Uživatelský avatar
Henry
Rada Starších
Příspěvky: 722
Registrován: 05 kvě 2008, 11:04
Bydliště: Beskydy - Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od Henry »

Tož ogaři, musím taky něco napsat coby radioamatér v důchodu .... :cheche:

Tak k umístění antény na wraníka. To že se nenajde ideální místo, to víme všichni. Že potřebuje kovovou tzv. protiváhu cca 1m2, to víme taky - ona je totiž tak konstruována a při návrhu laděného obvodu, což je v patě antény ta cívka (pružina) ze silného drátu spolu s drátem antény, se s tou spodní kovovou plochou počítá. Prostě anténa se musí vyladit pro dané vlnové pásmo, což pro naše CB je 27MHz, tedy 11m délky vlny - což mi Krtek určitě potvrdí. Ale málo už se ví, že anténa vysílá hlavně v oblasti paty, tedy uchycení antény a ne koncem, jak se hodně lidí domnívá (je to vidět na vyzařovacím diagramu). No a obráceně zase příjem probíhá spíše na tom prutu a po celé jeho vyladěné délce. No a poslední méně známý fakt je, že jakákoliv blízkost kovového předmětu tento naladěný obvod "rozhodí" , zejména svislý předmět jdoucí paralelně s prutem, vodorovný předmět nemá takovou společnou plochu z hlediska kapacity.
No a z toho vychází, že jedno z nejlepších míst, i když s kompromisem, pro umístění prutové antény je přední blatník. Je tam nejvíce plechu okolo, nebrání tam nic moc patě antény ve vyzařování výkonu a svislé části kovové (jako třeba rám okna či dveře) jsou nejdále. Zhlediska příjmu je to skoro jedno, samozřejmě delší prut je lepší, anténa má lepší zesílení. No a vysílací výkon se dá vyladit délkou antény či změnou laděného obvodu při současném měření tzv. PSV činitele. Ostatně to psal už Krtek. Nikdy z antény nedostanete plný výkon jdoucí z vysílačky, vždy dojde ke ztrátě, dobrý výsledek je cca 1,5. Ale běžně mají skoro všichni přes 2.
Co se týče ruček, tj. malých vysílaček. Mají sice jak psal Standa deklarováno 4w výkonu, ale podle mých zkušeností i měření toho dosahují jen vyjímečně. Prostě miniaturizace si vybere svou daň, není prostor na max. výkon, ručky se při delším vysílání dost hřejí, není tolik prostoru na chlazení. Dále i mikrofon, který je malý a pod plastovým krytem, bývá většinou zdrojem méně kvalitní modulace, než ruční velký mikrofon u stacionárek.
No a poslední drobnost, ztráta výkonu při vysílání se dá nahradit přídavným zesilovačem, tzv. "topením". Koho by to zajímalo mohu při setkání předvést .... :wink:

tožtak na okraj .....
radek
fórový prudič
Příspěvky: 271
Registrován: 03 bře 2007, 23:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: CB do JK

Nový příspěvek od radek »

Mám ručku, je to velmi špatné. Slyším dobře na malou vzdálenost, v dlouhé řadě aut ty daleko sotva. Vy mě neslyšíte skoro vůbec. Teď mám dlouhou anténu s magnetem na blatníku, tak je to trochu lepší. Henry - neruší se to s anténou od rádia??

Škoda Cihlíku, žes neřekl, vozím dvě i s napájením, taks to mohl osahat. Jestli chceš ručku s externí antenou na pár měsíců půjčit, tak to nějak vymysli, jak ti ji předám. Možná slíbím raděj do prázdnin, kdyby ji někdo doma chtěl.

Jak zde vyznívá celkem jasně - ručka je ručka na baterky, na chození a vozidlová je do auta. Funkce se podívej. Sledování dvou kanálů, zapamatování si toho naposledy puštěného i can jsou fce, které by mi nevadily. Ceny nebývají za lepší o moc vyšší. Na www.vysilacky.com mají jakési TTI za ceny celkem slušné.
Odpovědět

Zpět na „Wrangler JK“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host