CB

... pište sem vše, na co se chcete zeptat a co Vás zajímá ohledně úprav a oprav Wranglerů TJ

Moderátor: Tom

Pravidla fóra
Jelikož je tato část bez nutnosti registrace, tak prosím všechny, kdo registrovaní nejsou, ať své příspěvky podepisují. Bude v tom trochu lepší přehled, kdo co napsal. Díky! :wink:
Stálým hostům našeho fóra nabízíme možnost registrace jako Návštěvníci.

Aby se zde neobjevovala tétama se stejnými dotazy a zachovávala se co největší přehlednost, doporučuji před založením nového tématu projít všechny ostatní témata nebo použít funkci "Hledat" a Vaše dotazy směřovat co nejvíce do již stávajícíh témat. Nové téma zakládejte pouze v případě, že se Váš dotaz nehodí do žádného ze stávajících.
Krtek

CB

Nový příspěvek od Krtek »

Tak již jsem to objednal. CB President HARRY II Classic a anténu http://shop.idigilive.com/cb-radiostani ... ker-14.htm . Až to dám dohromady tak dám vědět. To ladění mě není pořád jasné. Když koupím originál CB antéu s originálním kabelem a konektorem, co tam chcete ladit? :rolleyes:
Uživatelský avatar
Standa
hodně velkej kecal
Příspěvky: 837
Registrován: 15 pro 2006, 16:24
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Standa »

V podstatě jde o naladění antény z hlediska délky podle měřáku. Anténa se obvykle o něco zkracuje. Myslím, že jde o to dosáhnout otimální hodnoty pro vyzářený a přijímaný signál (výkon). Pkud se naladění neudělá tak to zkrátka nefunguje, nebo velice špatně.
Fox

Nový příspěvek od Fox »

nazdar Krtku,kdyby jsi potřeboval tak PSV metr mám,naladěný je to během chvilky :up:
Uživatelský avatar
Henry
Rada Starších
Příspěvky: 722
Registrován: 05 kvě 2008, 11:04
Bydliště: Beskydy - Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Henry »

Tož vitajte ogaři, každý máte kousek pravdy, nejblíže je asi Fox a Standa. Přístroj, který se používá pro naladění konkréktní kombinace stanice, konektorů a použíté délky anténního kabelu se skutečně jmenuje PSV - čili měří se s tím poměr stojatého vlnění (angl. SWR). Toto vzniká odražením vysílaného výkonu na konci celé soustavy v případě, že ekvivalent celého vedení neodpovídá vlnové délce tedy frekvenci na které se právě vysílá. V podstatě jde o to, že všechny součásti, jako výstup vysílače, vf vedení (koaxiální kabel) a anténa musí být k sobě impedančně přizpůsobeny - jejich impedance na daném kmitočtu musí být shodná. Pokud nastane tento stav je PSV rovno 1. Takže zjednodušeně, jak uváděl Robin, přístroj má skutečně potenciometr, jímž se při vysílání nastaví ručička měřícího přístroje na referenční hodnotu (většinou max.) a po přepnutí funkce přístroje se měří odražený signál a ten má být co nejmenší, nejlépe 1. No a toho se dosáhne právě posouváním prutu antény, popř. posouváním cívek, které tvoří laděný obvod zkrácené, většinou čtvrtvlné antény. No a jak je výchylka nejmenší, tak se poloha zafixuje a je to.
Chci na závěr této šílené teorie (nešel jsem do hloubky) zdůraznit, že nastavení není zase tak kritické a na příjem nemá v podstatě žádný vliv a jde o vyslání spíše výkonu stanice (u nás scháleno 4W) s co největší účinností. No a měření se většinou dělá uprostřed pásma, tedy na 20. kanále. Přístroj mám taky doma a není to nic složitého, dá se to udělat kdykoliv na nějaké naší akci...... :up:

tožtak
Uživatelský avatar
Standa
hodně velkej kecal
Příspěvky: 837
Registrován: 15 pro 2006, 16:24
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Standa »

Henry mě to jednou také takhle vysvětloval kamarád co děla profi vysílačky, ale je to fakt věda. :lol:
Nicméně tvé podání je naprosto přesné, já si druhý den po vysvětlení z toho bohužel pamatoval velice málo. :lol: :up:
Uživatelský avatar
Henry
Rada Starších
Příspěvky: 722
Registrován: 05 kvě 2008, 11:04
Bydliště: Beskydy - Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Henry »

No Stando, ty s tím svým novým "dědečkem" tyhle problémy řešit nemusíš... :wink:
Anténa s prodlužovací cívkou je pěkně bytelná a dlouhá, na přesun se pěkně uchytí do oblouku a podle délky soudím, že byla určena na vysílání taky někde v metrovém pásmu (naše CB jedou v pásmu 11m=27MHz).
No ale ještě k našim miláčkům, vůbec největší problém jak bylo zmíněno výše je umístění antény. Skoro všechny jsou konstruovány jako laděné obvody a počítají s tzv. protiváhou a v případě montáže na mobilní zařízení, tj. auto či kamión, se počítá s kovou karosérií o ploše cca 1m2. No a to je u našich wraníků jak všichni víme problém.... :wink:
Takže dosáhnout dobrého činitele PSW je problém (dobrý je 1,5-2). Ale na příjem to zásadní význam nemá, tady je spíš důležitý zisk antény, který se pohybuje u dobrých antén 3,5-4,5 dB. No prostě jak se říká, nejlepší zesilovač je dobrá anténa.... :wink:

tožtak
Uživatelský avatar
Jirka
hodně velkej kecal
Příspěvky: 1000
Registrován: 15 pro 2006, 17:42
Bydliště: Praha - západ
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Jirka »

Takže - jsme zpátky na začátku - prostě si kup CB jaké se ti líbí, antenu taky a pak to jakž takž nech někde naladit - připomínám jen, že prodejci CB a anten to samozřejmě ladí zdarma jakmile to máš namontovaný na autě - a pak to jen používej.....A pokud by ses joooo chtěl bavit o detailech, tak jeden z podstatnějších detailů mimo jiné je i to, že když si sundáš, nebo nandáš střechu, ať už plachtu, nebo hardtop, tak se ti stejně vše změní.......takže ohledně Jeepů tu opravdu řešíme zcela nepodstatné záležitosti...... :lol:
Krtek

Umístění antény

Nový příspěvek od Krtek »

Čau lidi. Tak jsem namontoval CB Harry. Je sice malý ale dost hluboký, tak jsem jej nakonec heftnul na spodní stranu popelníku (mám YJ). Problém ale nastal s anténou. Chtěl jsem ji dát zevnitř předního nárazníku a přes chladič motorem vést dovnitř. Ten konektor je ale dost široký a přesto že z motoru je dost průchodek, z kopkitu jich už tolik asi není. Navíc tu gumu nemůžu vyndat, jako by byla ze vnitř nějak sichrovaná. Silně uvažuju, že ji dám ze zadu a prostě budu vrtat!. Nejsem moc manuálně zručný ale jestli to někdo na YJ má předkem, prosím poraďte kudy. Díky moc.
Uživatelský avatar
Henry
Rada Starších
Příspěvky: 722
Registrován: 05 kvě 2008, 11:04
Bydliště: Beskydy - Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Henry »

Krtku, normálně bych ten kabel cvaknul těsně za konektorem, většinou se dát rozdělat, je šroubovací, pak protáhni ten tenký koaxiální kabel, to by mělo jít, rozdělej ten odstřihlý konektor nebo si kup za pár kačet nový (většinou to je typ na kabel RG58) a páječkou ho přiletuj - samozřejmě po protažení do kabiny, ať nemusíš stříhat znova. Střední vodič přijde na prostřední kolík a stínění, tedy opletení se většinou přichytí přitažením při skládání toho konektoru. No však si rozdělej ten ustřižený a uvidíš, že to není nic složitého.

tožtak
Uživatelský avatar
Radek 66
hodně velkej kecal
Příspěvky: 343
Registrován: 23 led 2010, 00:13
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: CB

Nový příspěvek od Radek 66 »

Všechny zdravím :lol:
Jsem mezi Vámi chvilku, tak že ještě moc neumím dávat přízpěvky do témat.
CB jsem řešil loni, koupil jsem jeden z nejmenších na trhu a pasuje to tak akorát.
Pokusím se dát fotky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Laco
Lacinko
Příspěvky: 573
Registrován: 30 pro 2008, 11:25
Bydliště: Macov, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: CB

Nový příspěvek od Laco »

Radku, mam presne toto iste CB presne na tom istom mieste :lol: . Trochu mi prekaza pri vyradovani automatu z "P", ale to sa da prezit. Zaujma ma ine. Vidim, ze tam mas neorigo radio. Ake si tam mal povodne ? To 1,5 dinove origo ?
Uživatelský avatar
Radek 66
hodně velkej kecal
Příspěvky: 343
Registrován: 23 led 2010, 00:13
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: CB

Nový příspěvek od Radek 66 »

No já ho dal co nejníž to šlo, a nevadí tam celkem ničemu.
Viděl jse to dávaný z boku, ale tam mi to vadí noze.
Je pravda, že tohle CB je opravdu jedno z nejmenších a stačí to
Jinak k tomu rádiu, auto jsem koupil už tak od Harleye, dával to tam on páč auto dovezl asi bez rádia.
http://www.jeep-wrangler.cz/phpbb3/view ... =89&t=1232
Odpovědět

Zpět na „Wrangler TJ“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host